NIE LEN AK SA ŠMÍKA

Prečo podložku pod koberec?

Obvykle sa podložka kladie pod koberec len aby sa koberec nešmýkal na podlahe. Okrem tejto bezpečnostnej funkcie, podložka výrazne predlžuje životnosť koberca.

Na obrázku môžete vidieť jemne uviazaný hodvábny koberec pod ktorým je podložka (nie je ju prakticky vidieť). 

Poďme si prejsť všetky funkcie podložky.

Protišmykové vlastnosti

Dobrá podložka sa prakticky "nalepí" na podlahu ako aj na koberec. V skutočnosti sa nenalepí - neobsahuje lepidlo. Avšak svojou povrchovou úpravou sa podložka doslova na podlahu a koberec prisaje.

Toto "nalepenie" trvá roky. Dá sa oddeliť - stačí zľahka potiahnuť a prípadne koberec posunúť a preložiť.

Takto zabráni podložka šmýkaniu sa koberca po podlahe.

Klimatické vlastnosti

Podložka pod koberec by mala byť vhodná na podlahové kúrenie. Čiže by nemala zásadne brániť prieniku tepla.

Ochrana koberca pred skorým zničením

Veľmi dôležitou schopnosťou podložky je zabránenie opotrebovaniu či zničeniu spodnej strany koberca. Čiže osnova koberca výrazne dlhšie vydrží.

Najlepšie sa to dá opísať príkladmi z praxe (zabezpečujeme profesionálne čistenie a opravu kobercov preto sme videli viacero poškodených kobercov).

Koberec je položený na štandardných parketách a na koberci je položená pohovka. 
Počas detských hier dieťa skákalo na pohovku. Čím sa koberec hýbal po parketách. Tieto parkety aj keď s malými medzerami prípadne nerovnosťami spôsobili že koberec bol na veľkých plochách zospodu zošúchaný. Koberec už po troch rokoch bol zničený ako keby mal 20 či 30 rokov. 
Menší hodvábny koberec bol položený na keramickej dlažbe, málo sa po ňom chodilo, avšak už po pár rokoch po obvode koberca bolo v pravidelných vzdialenostiach poškodené obšitie. Toto poškodenie spôsobili škáry na keramickej dlažbe a mierny pohyb koberca.

Toto opotrebovanie osnovy nastáva pomerne často, preto u kobercov, ktorých hodnota je vyššia (nie len finančná) odporúčame podložku.

Upozornenie: ochrana koberca funguje len u plnej podložky (nie podložky typu sieť či sieť s guličkami)

NÁVOD

Ako sa pokladá podložka

Na miesto na ktorom má byť položený koberec sa zľahka položí podložka (nepritláča sa).
Následne sa položí koberec (nepritláča sa), ak nie je na správnej polohe môžeme dať koberec preč a posunúť podložku.
Ak stačí posunúť o pár centimetrov koberec, uchytíme koberec za jeden roh a vlnitým pohybom ruky vháňame vzduch pod koberec. Potom "pretrasieme" koberec na správne miesto.
Ak je koberec na správnom mieste, pritlačíme podložku aj koberec celým telom.
Podložka by mala byť o niečo menšia obvykle 5-10cm. Keď je koberec veľmi jemný a podklad s výstupkami či medzerami o ktoré by sa mohol koberec šúchať, podložku striháme až skoro ku hrane.
Súhlas so súbormi cookie