DOBRÉ VEDIEŤ

Materiály kobercov

Koberce sú vyrábané z rozličných materiálov, prípadne jeden koberec je vyrobený z viacerých. Častokrát pre laické oko vyzerajú rovnako, no na omak sú trochu rozdielne.

Radi Vám predstavíme obvyklé materiály kobercov ako aj ich výhody, vlastnosti či hodnotu.

Materiály kobercov

Vlastnosti ovplyvňuje pôvod a spracovanie

Prírodné
Srsť zvieraťa - vlna
Kokón priadky morušovej
Vlákno rastliny

Syntetické

Koberce vhodné na podlahové kúrenie

Či je koberec vhodný na podlahové kúrenie ovplyvňuje nielen materiál z čoho je vyrobený ale aj spôsob utkania koberec či dĺžka vlasu.

Najvhodnejšie sú ručne tkané koberce (aj niektoré strojovo vyrobené koberce je možné umiestniť na podlahové kúrenie, keďže majú priedušnú osnovu).

V každom prípade sa poraďte s odborníkom.

Tip: najhodnotnejšie materiály

Vlna z lamy alpaka - antialergické vlastnosti

Pravý hodváb - z kokónu priadky morušovej

Prírodné materiály

TRADIČNÁ

Vlna

Vlna je živočíšne vlákno, ktoré sa získava spracovaním srsti niektorých zvierat. Tento materiál má veľmi dlhú tradíciu a je najdôležitejším prírodným materiálom pri výrobe kobercov. 

Je to dorastajúca surovina, získava sa opakovane po celý život zvieraťa strihaním alebo vyčesávaním.

Najčastejšie je spracúvaná srsť ovce domácej (ovčia vlna), merino oviec (merino vlna), kašmírových kôz (kašmírska vlna), angorských kôz (mohér vlna), lamy alpaky (alpaka vlna).

Z prírodných vlákien získaných od zvierat je najpoužívanejšia ovčia vlna, ktorá sa získava strihaním ovce domácej.

Vlna hreje, chráni, udržiava tepelný komfort a pre ľudský organizmus je najpriaznivejšia zo všetkých známych vláken.

Vlastnosti vlny:

Vlna ako prírodný materiál prepúšťa teplo, je preto vhodná aj na podlahové kúrenie.

Vďaka obsahu lanolínu a štruktúre vlákna je vlnený koberec odolný voči znečisteniu a ľahko sa udržiava. Lanolín je tuk nachádzajúci sa prirodzene v ovčej vlne. Obaľuje každý vlas, chráni ho pred znečistením. Takisto odpudzuje vlhkosť čo ovci zabezpečuje ochranu pred dažďom. Pri spracovaní vlny je lanolín väčšinou odstránený. Naše vlnené koberce sú však veľmi šetrne spracované a lanolín so všetkými jeho pozitívnymi vlastnosťami v nich ostáva zachovaný. Znamená to napríklad aj to, že keď vylejete na koberec akúkoľvek tekutinu, tá hneď nevsiakne do koberca ale zostane na jeho povrchu a je možné ju papierovým obrúskom ľahko vysať.

Antibakteriálne schopnosti – vlna ako proteínové vlákno viaže na seba mnohé škodlivé substancie vrátane vírusov a baktérii, pričom znižuje ich množenie. Štruktúra vlneného vlákna spôsobuje samočistiaci efekt. 

Priedušnosť - vlnený koberec nebráni podlahe dýchať na ktorej je uložený dýchať

ANTIALERGICKÁ

Alpaka vlna

Koberce Alpaca sú vyrobené z vlny lamy alpaky, ktorá žije v juhoamerických Andách. Chová sa najmä kvôli vlne, ktorá je ešte kvalitnejšia ako vlna z oviec či kôz.

Vlnené vlákno je avšak antialergické!

Zvieratá sa šľachtia jednotlivo podľa zafarbenia – biele, čierne, svetlohnedé, hnedé, béžové a šedé. Vlna z alpaky je lesklá a hladká, horšie sa farbí, preto sa pri textilnom spracovaní zvykne miešať s inými materiálmi. Na výrobu kobercov Alpaca Natur Pur sa ale používa nefarbená vlna bez žiadnych ďalších vlákien, čím si uchová všetky žiadané pozitívne vlastnosti. Ročná produkcia vlny z jedného zvieraťa je cca. 2 kg.

Vlastnosti alpaka vlny:

Veľmi dobré tepelné vlastnosti v zime i v lete – vďaka mikroskopickým vzduchovým bublinám nachádzajúcich sa v každom vlase (duté vlákno).

Alpaka vlna je tiež elastická a nie je horľavá.

Výnimočne vhodná pre alergikov.

Spolu s kašmírom a hodvábom patrí alpaka vlna medzi najkvalitnejšie vlákna na svete.

Plus všetky vlastnosti klasickej vlny.

Alpaka vlna je v Európe napriek svojim vynikajúcim vlastnostiam stále málo využívaná, preto sme radi, že Vám môžeme predstaviť novú kolekciu Alpaca Natur Pur.

Spoločnosť Natur Pur pracovala na realizácii tohto projektu spolu s indickými dodávateľmi viac ako dva roky. Lamy alpaka sú chované v Andách vo vysokej nadmorskej výške, ktorá je pre tieto zvieratá prirodzená a zabezpečuje, že majú najkvalitnejšiu vlnu.

V Indii zase nájdeme vynikajúcich viazačov kobercov, v tejto krajine sa technika ručného viazania kobercov dedí z generácie na generáciu. V spolupráci s Natur Pur tu z alpaka vlny dovezenej z Peru vyrábajú Alpaca koberce.

NAJJEMNEJŠÍ

Hodváb

Patrí k najstarším prírodným materiálom, ktoré svojou kvalitou a náročnosťou výroby patria k najhodnotnejším už po stáročia.

V súčasnosti sa používajú na výrobu najluxusnejších kobercov.

Hodváb je prírodné textilné vlákno, ktoré vytvárajú húsenice priadky morušovej – hodvábnika. Tieto húsenice sa kŕmia morušovým lístím a vďaka tomu sa zväčšujú a rastú. Keď sú patrične veľké, dobre sa zakuklia do zámotku – kokónu, obaleného hodvábnym vláknom. Kokóny sa pozbierajú a ďalej rôzne spracovávajú, až kým sa získa požadované hodvábne vlákno. Jeden kokón má na sebe namotané až 4 km dvojvlákna. Z jeho dĺžky toho najušľachtilejšieho vlákna len asi 1 000 metrov, získaných z vnútornej časti kokónu (tzv. nekonečné vlákno). 

Z ostatných častí zámotku je menej kvalitné hodvábne vlákno. Na získanie kilogramu surového hodvábu je potrebné odvinúť vlákno až z 30-tich tisícok kokónov. Teraz už chápeme, prečo je pravý hodváb taký vzácny a drahý. Hodvábna látka patrí po tisícročia k najušľachtilejším textíliám, ktorej vlastnosti sa vyvažovali zlatom. Tajomstvá jej výroby sa storočia žiarlivo strážili a strážia.

Vlastnosti hodvábu:

Prispôsobivosť rôznym teplotám.
V studenom počasí dokáže príjemne hriať, a naopak v horúcom lete príjemne chladí.

Dobre prijíma vlhkosť, ktorú následne odparuje.

Výborne sa farbí, preto hodvábne koberce môžu mať veľmi výrazné farebné spektrum.

NAJJEMNEJŠÍ

Bavlna

Bavlna sa v súčasnosti používa skôr ako konštrukčný podklad pre koberec. Vytvára sa z nej takzvaná osnova, o ktorú sa viažu iné typy vlákna. 

Alebo u vybraných typoch kobercov sa používa ako podlepenie chrbtu, čím koberec získa pevnosť.

Bavlna je prírodné vlákno rastlinného pôvodu známe už takmer 8 000 rokov. Vlákna sa získavajú zo semien bavlny.

Vlastnosti bavlny:

Vysoká pevnosť, netrhá sa.
Je pružná, mäkká, príjemná na dotyk.
Nenáročná na údržbu, fľaky možno vyčistiť mydlom.

Pokiaľ sú bavlnené koberce v menších veľkostiach je možné ich prať v práčke.

Vhodná aj na podlahové kúrenie, prepúšťa teplo a nezadržiava ho.
Cenovo najvýhodnejší prírodný materiál.

Vlákno rastliny

MODERNÁ

Viskóza

Výroba viskózy bola objavená ešte v 19. storočí, avšak až v 20. storočí sa výroba vylepšila. V súčasnosti sú k dispozícií rozličné druhy viskózy, ktoré sa odlišujú nie len vstupnou surovinou ale aj technológiou spracovania.

Bambusový hodváb

Koberce z bambusového hodvábu sú vyrobené rovnakým spôsobom ako viskóza, akurát na ich výrobu sa používaná celulóza získaná z bambusu. Samotný bambus je známy svojimi antibakteriálnymi a antimykotickými vlastnosťami a tie sú zachované aj v týchto kobercoch. Je vyhľadávaný alergikmi, pretože pohlcuje všetky alergény (prach, pele, roztoče a ich výlučky) a zabráni ich ďalšiemu rozptyľovaniu do ovzdušia. Tieto sa z koberca následne odstránia vysávaním. Vďaka svojej vzdušnosti je vhodný aj pre vykurované podlahy, nezabraňuje prieniku tepla. Bambusový hodváb je pre svoje vlastnosti označovaný ako materiál budúcnosti.

Banánový hodváb nazývaný aj Abacá

Abacá je druh banánu pochádzajúci z východnej Ázie. Rastliny Abacá dosahujú výšku od 3 do 8 metrov a priemer kmeňa 12 až 30 cm. Vlastnú základňu kmeňa tvorí mäkké jadro, v blízkosti ktorého sú do vzdialenosti 25 cm ovinuté listy pošvy. Na výrobu sa používajú hlavne tvrdé vlákna listov dorastajúce do dĺžky dvoch metrov. Vlákno je pomerne hrubé a vyznačuje sa vysokou pevnosťou v ťahu. Za účelom získania kvalitného vlákna sa listy na začiatku kvitnúceho obdobia skracujú pri základni a usporadúvajú podľa ich veku a kvality. Tým najvnútornejšie a zároveň najmladšie pošvy listov získavajú najmäkšie vlákna. Vlákna sa umyjú a sušia. Najväčší podiel produkcie vlákien sa spracováva na kašovitú drť, potom sa rozpúšťa vo vode a používa sa na špeciálne produkty z celulózy. Abacá sa pridáva do niektorých vlnených kobercov Natur Pur na zaistenie hodvábneho lesku.

Syntetické materiály

NAJJEMNEJŠÍ

Polypropylén

Veľmi pevný materiál, odolný proti plesni a antistatický. Je lacnejší, ale aj menej pružný ako napr. polyamid.

Výhody polypropylénu:

Nízka cena.

Upravený ako heatset je veľmi mäkký a príjemný na dotyk.

Je odolný voči nepriazni počasia ako dážď, slnečné žiarenie, mrazy, preto sa používa aj na výrobu outdoor kobercov.

Farebne stály (farby nevyblednú).

Dobre sa farbí, preto sa používa tiež na výrobu plyšových kobercov, pričom sa môže upravovať tepelným žíhaním (heatset), čím vznikne podstatne jemnejší a húževnatejší produkt. Na zlepšenie svojich vlastnosti sa ďalej upravuje na akryl.

Akryl

Akryl sa na dotyk aj na pohľad podobá vlne, je však podstatne lacnejší (napríklad ručne viazaný akrylový koberec na prvý pohľad od vlneného rozozná len znalec, vlnený si však dlhšie zachová svoj pôvodný vzhľad). Dá sa dobre farbiť na svieže a jasné tóny, jednoducho sa udržiava a dobre odoláva vlhkosti aj plesniam.

Polyamid nazývaný aj nylon

Jedná sa o mimoriadne húževnatý, pružný a trvanlivý materiál, dobre odoláva špine a je preň typická mechanická odolnosť a tzv. tvarová pamäť, teda. schopnosť zľahnutého vlákna vrátiť sa do pôvodnej polohy. Na dotyk je však jemnejší ako polypropylén (avšak zároveň drahší). Na zvýšenie odolnosti sa ďalej upravuje napr. tepelným žíhaním, alebo prísadami.

Polyester

Je ľahký a mäkký, preto sa používa ako doplnkový materiál na zvýšenie jemnosti kobercov. Svojou odolnosťou prevýši aj polypropylén, zvyšuje tiež odolnosť prírodných vlákien a ich schopnosť zachovať si tvar. Pre svoju mäkkosť je vhodný napr. na kúpeľňové predložky a pod.

Súhlas so súbormi cookie